Augusta žurnālā IEVA publicētā intervija ar klīnikas Ortomed traumatologu ortopēdu un mugurkaula ķirurgu Dr Kalvi Briuku.

Žurnāla IEVA redakcijā vērsās lasītāja Dace ar jautājumu par iespēju un nepieciešamību veikt muguras diska trūces operāciju viņas vīram. 

Iepriekšējā IEVAS Veselībā (14. numurā) izlasīju, ka diska trūci tagad operē par valsts naudu, un nopriecājos. Lieta tāda, ka manam vīram stipri sāp mugura, viņš jau vairākus mēnešus nevar pilnvērtīgi pastrādāt, arī magnētiskās rezonanses atbildē rakstīts, ka jostas daļā atrasta diska trūce 5 mm izmērā. Ārsti, pie kuriem vīrs vērsies, gan saka, ka ar operāciju vēl steigties nevajag. Kā īsti rīkoties, vai operācija šādā situācijā tiešām nebūtu risinājums? Un vai vīra gadījumā to varētu apmaksāt valsts? Vīram ir 54 gadi.

Dace

Atbild Dr Kalvis Briuks:

Dace, man grūti izvērtēt tieši tava vīra situāciju, jo nezinu viņa slimības vēsturi, detalizētākus simptomus, dzīves ritmu, tāpēc varu runāt tikai teorētiski. Katrā ziņā, ja ir ieilgušas muguras sāpes, tad vīram ar visiem veiktajiem izmeklējumiem vajadzētu vērsties pie mugurkaula ķirurga jeb vertebrologa – ārsts klātienē varētu adekvāti izvērtēt sāpju iemeslu un operācijas nepieciešamību. Tiesa, man uzreiz jāteic, ka operācija tiešām ne vienmēr ir ieteicama un uzskatāma par labāko risinājumu. Visbiežāk, ja diska trūce mugurkaulā cilvēkam sākusi traucēt, to ārstē ar dzīves stila maiņu (varbūt vīram jāpadomā par darba nomaiņu, ja ikdienā jādara fiziski smags darbs), medikamentiem, dažādām fizioterapijas metodēm, vingrošanu un, jā, arī epidurālām blokādēm. Kad mēs, muguras ārsti, tomēr iesakām operāciju? Šīs situācijas ir vairākas.

Pirmkārt, ja jostas daļas diska trūce ir izmērā liela (0,7–1,2 cm) un rada stipras sāpes mugurā un/vai kājā.

Otrkārt, ja diska trūce ir izmērā neliela, bet sāpēs ekstremitātē rada ilgstoši (vairāk nekā 2–3 mēnešus) un ja citas ārstēšanas metodes nedod rezultātus.

Treškārt, ja bojātais disks ir radījis muskuļu vājumu kājā vai kājās.

Lēmumu, vai diska trūci operēt vai ne, kā jau teicu, vispareizāk būtu uzticēt mugurkaula speciālistam ar pieredzi. Viņam arī būtu jālemj par piemērotāko operācijas metodi.

Visvienkāršākā operācija diska trūces gadījumā būtu trūces izoperēšana jeb diskektomija. Mūsdienīgi to būtu veikt ar mikroskopa un mikroinstrumentu palīdzību, un šādu metodi sauc par mikrodiskektomiju. Ir gadījumi, kad diska trūce ir tikai rezultāts kādai nopietnākai mugurkaula vainai un diska trūces izņemšana vēlāk var radīt tikai lielākas problēmas mugurā. Šādos gadījumos ir nepieciešama ne tikai diska izņemšana, bet vienlaicīgi arī diska aizvietošana un stabilizācija ar implantiem. Tāpēc ir svarīgs tāda mugurkaula speciālista viedoklis, kurš var veikt gan diska izņemšanas operāciju, gan arī nepieciešamības gadījumā – diska aizvietošanas un mugurkaula stabilizācijas operācijas.

Arī tas, vai iespējams veikt valsts apmaksātu diska trūces operāciju, atkarīgs no vairākiem faktoriem.

Pirmais – kā jau iepriekšējā IEVAS Veselības numurā skaidroja Nacionālā veselības dienesta pārstāve, uz valsts apmaksātām operācijām var pretendēt pacienti, kuri atbilst noteiktiem kritērijiem (darbspējīgs vecums, vairākus mēnešus slimo, ilgstoši ir darbnespējas lapa u. c.).

Otrs faktors ir darba veicējs. Pašreizējā situācijā konkrētās operācijas, kā arī citas mugurkaula operācijas, slimnīcām ir ekonomiski neizdevīgas, proti – medicīnas iestāde saņem no valsts mazāk par operācijas pašizmaksu. Līdz ar to slimnīcas pašas nosaka, cik daudz šādas operācijas var atļauties veikt, tāpēc katrā slimnīcā šo operāciju skaits un rindu garums ir atšķirīgs. Tomēr, jāatzīst, tas ir mīts, ka visas nopietnās mugurkaula operācijas, tai skaitā stabilizācijas ar implantu ievietošanu, ir tikai par maksu, jo Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā visu šo laiku pēc noteiktām indikācijām lielu daļu šo dārgo operāciju veic par valsts finansējumu. Taču, ja tuvākajā laikā netiks izmainīta apmaksas kārtība par šīm operācijām, tad mīts tiešām draud pārvērsties par īstenību.

Vēlreiz vēlos uzsvērt, ka galvenais tādā situācijā, kad ir aktuāls jautājums – operēt vai ne, vērsties pie ķirurga, kurš specializējas mugurkaula operācijās. Lai rezultāts būtu veiksmīgs, speciālistam un viņa kvalifikācijai ir ļoti svarīga loma, jo šādas operācijas prasa lielu pieredzi, zināšanas un precizitāti.

Interviju žurnālā IEVA sagatavojusi Ginta Auzniece-Jaunzeme

Lai pieteiktos uz konsultāciju pie Dr Briuka, lūdzu sazinieties ar Ortomed klīnikas reģistratūru pa tālr. 672 119 99

 

P - Pk
09:00-20:00

S, Sv
Brīvs

© Ortomed. Visas tiesības aizsargātas. Web izstrāde: BORN