Mugurkauls ir ķermeņa daļa, kura pastāvīgi tiek pakļauta statiskai un kustīgai pārslodzei. Nepareizi būtu domāt, ka tikai smagumu celšana ir kaitīga mugurai, jo ilgstoša statiska slodze , kā,  piemēram, sēdēšana rada ievērojamu pārslodzi mugurai. Katrs vismaz reizi mūžā ir saskāries ar īslaicīgākām vai ilglaicīgākām muguras sāpēm. Kamēr sāpes ir īslaicīgas vai ļoti retas, mēs tam nepievēršam uzmanību.Ja sāpes kļūst biežākas vai  to raksturs mainās, būtu pareizi uzzināt sāpju iemeslu un iziet nelielu „tehnisko apskati” mugurai, lai zinātu cik droši mēs varam nodarbināt savu muguru. Bieži īslaicīgas sāpes mugurā ir maigs organisma brīdinājums par draudošam lielākām problēmām mugurā, kuras ignorējot pēc ilgāka vai īsāka laika  mēs būsim pārsteigti par savas muguras „nolietojumu”. Labākā gadījumā mūsu rūpes par muguru aprobežojas ar kādu masāžas seansu vai apmeklējumu pie manuālā terapeita vai osteopāta, taču pamatproblēma nav saprasta un atrisināta , bet mugura turpina savu novecošanu straujā tempā. Lielākoties sāpju cēlonis ir vēl samērā maz izteikta problēma mugurkaulā , ko sākumā  var veiksmīgi  risināt ar fizioterapijas paņēmieniem, regulāru ārstniecisko vingrošanu, nelielām izmaiņām darba ritmā.

Bieži pacients ir apjucis un nezin ko darīt ar savām muguras sāpēm. Viņš ir veicis dažādus izmeklējumus, saņēmis rentgena vai datortomogrāfijas aprakstus, kur ir sarakstīti  neskaidri svešvārdi. Pacients ir gājis uz masāžām, lietojis kādas pretsāpju zāles, bet sāpes nepāriet vai arī pēc laika atkārtojas.  Mugurkaula speciālista  uzdevums ir paskatīties uz mugurkaula problēmu no ķirurga redzesloka un pastāstīt kādas ir ķirurģiskās iespējas palīdzēt pacientam. Tas nenozīmē , ka esi atnācis pie ķirurga, tad noteikti uzreiz tevi operēs. Absolūti nepareizs ir priekšstats , ka muguras operācijas ir pats pēdējais , ja nekas cits nelīdz. Protams, muguras ķirurģiska ārstēšana nav pirmā ārstēšanas metode, bet noteikti nav arī pēdējā. Cilvēkiem un arī ārstiem bieži nav informācijas par jaunākām iespējām ķirurģiski palīdzēt, jo pēdējo gadu laikā ļoti strauju ir attīstījusies mugurkaula ķirurģija, liekot vairāk uzsvaru uz maztraumatiskām operācijām, kas ļauj pat pēc  nopietnām operācijām nākošā diena, jau staigāt. Protams,  arī neķirurģiskā ārstēšanā ir daudz iespējas un jaunumi kā palīdzēt: tās ir  dažāda veida blokādes sonogrāfijas, rentgena vai datortomogrāfijas kontrolē,  tās ir dažādas fizioterapijas metodes, kā arī jauni un efektīvi medikamenti.

Veiksmīgas mugurkaula saslimšanas vai sāpju ārstēšanas stūrakmens ir:

1. pareizas diagnozes un sāpju cēloņa noskaidrošana
2. pareizās ārstēšanas metodes pielietošana

Nevajadzētu samierināties ar pastāvīgām muguras sāpēm, jo bieži ir iespējams palīdzēt, bet pacientam vienkārši nav informācijas.
Mugura ir samērā sarežģīta ķermeņa daļa,  kura sastāv no daudzām anatomiskām struktūrām – skriemeļiem, diskiem, locītavām, saitēm, muguras smadzenēm, nervu saknītēm, asinsvadiem , muskuļiem. Muguras izmeklēšanu apgrūtina, tas, ka mugura atrodas kustībā, bet visi objektīvie izmeklējumi(rentgens, datortomogrāfija, kodolmagnētiskā rezonanse) tiek veikta miera stāvoklī. Tāpēc , lai iegūtu pilnīgu priekšstatu par muguru , bez dažādiem radioloģiskiem izmeklējumiem ir vajadzīga arī zinoša speciālista apskate.

Visas mugurkaula saslimšanas var iedalīt vairākās grupās:

1. Deģeneratīvas slimības jeb mugurkaula novecošana – diska trūces, spondiloze, spondilartroze, mugurkaula kanāla sašaurinājums jeb stenoze.
2. Deformācijas-  skoliozes, kifozes
3. Skriemeļa noslīdējums jeb spondilolistēze
4. Audzēji
5. Iekaisumi –  starpskriemeļu diskā(spondilodiscīts) vai pašā skriemelī(spondilīts)
6. Citu slimību izraisītās sekas mugurkaulā – reimatisms, psoriāze,

Visbiežākais iemesls muguras sāpēm ir deģeneratīvās jeb mugurkaula novecošanas izraisītās sekas –saslimšanas . Kā pirmais  muguras novecošanu uzsāk starpskiemeļu disks, kurš  nemitīgi tiek pakļauts slodzei. Ja stapskriemeļu diska uzbūve nav pilnvērtīga, vai arī disks ir kvalitatīvs, bet tas tiek regulāri  pārslogots, tad tāds disks ātrāk tiek bojāts un izveidojas diska trūce.

P - Pk
09:00-20:00

S, Sv
Brīvs

© Ortomed. Visas tiesības aizsargātas. Web izstrāde: BORN