Ieva Andersone
Ieva Andersone

Uz skolu ar veselu muguru.

Līdz ar jaunā mācību gada sākumu, skolēni atkārtoti pakļauj savu muguru diviem izaicinājumiem – smago mugursomu nēsāšanai un ilgstošai statiskai slodzei, ko izraisa sēdēšana mācību solos. Daži vērtīgi padomi no mugurkaula ķirurģiem, kā saglabāt muguru veselu un izvairīties no muguras sāpēm, atsākot mācību gaitas.

Pirms iegādājies – pielaiko

Vecākiem der atcerēties, ka bērniem un pusaudžiem mugursoma nav tikai mantu pārnēsāšanas rīks, bet gan daļa no modes. Līdz ar to uzmanība tiek novērsta no funkcionalitātes un pārnesta uz saderību ar vizuālo tēlu. Tādēļ vecākiem ir jāpalīdz ar somas izvēli.

Izvēloties mugursomu ,tai ir jāder katram individuāli, sekojoši  – pirms somas iegādes soma ir jāpielaiko. Šī iemesla dēļ somas iegāde bieži vien nav iespējama internetā.

Piemērota mugursoma:

  1. Atrodas ērtā pozīcijā, nēsājot to kā ar apakškreklu siltajos gada mēnešos, tā ar biezu virsjaku gada aukstajos mēnešos
  2. Plecu lences neslīd nost no pleciem, ir pietiekami platas un regulējamas, lai vienmērīgi sadalītu svaru uz pleciem
  3. Nodalījumi ir pietiekami lieli, lai atļautu smagākās mantas novietot pēc iespējas tuvāk ķermenim, sekojoši nemainot bērna stāju.

Tāpat jāatceras ik pa laikam pārbaudīt, ko bērns nes uz skolu. Vai tiešām viss somas saturs ir nepieciešamas, kā arī vai ir lietas, kuras var atstāt skolā, ja izglītības iestāda piedāvā šādu iespēju.

Pietiekamas fiziskas aktivitātes

Tieši ikdienas fiziskās aktivitātes un vispārējās fiziskās sagatavotība spēlēs lielāku lomu bērna stājas izmaiņā un sekojoši muguras sāpju attīstībā, nekā ideālās somas atrašana, jo galu galā soma tāpat būs jānes un muskuļi būs jānoslogo. Muskuļu nogurums piespiedīs bērnu ieņemt ērtāku pozu, kas ir neadekvāta smagai noslodzei.

Šodienas viena no nelaimēm traumatologa skatījumā ir tā, ka jaunieši bieži pavada laiku sēžot arī tad, kad ierodas mājās pēc dienas, kura pavadītas skolas solā. Pētījumi pierāda, ka laiks, kuru bērns pavada pie viedierīcēm, datora vai televizora, tieši korelē ar muguras sāpju attīstību. Tādēļ vecāki tiek aicināti veicināt aktīvu bērna brīvā laika pavadīšanu.

Tāpat nevajag aizmirst par garīgo veselību, kas nereti spēlē lomu muguras sāpju attīstībā bērniem.

Apkopojot iepriekš rakstīto, galvenais faktors muguras sāpju attīstībā nav tikai labi pielāgota skolas soma, bet arī mugura, kas to nes. Papildus pareizi izvēlētai mugursomai, veselas muguras atslēga mācību gadā ir regulāras, adekvātas fiziskās aktivitātes.

nākamās ziņas
Ziņas